İndirim!

Gün Kurusu Kayısı 1kg

40,00 35,00

A vitamini yüksek oranda içeren kuru kayısı, görme, üreme ve sağlıklı bir cilt açısından önemlidir. Kayısı yüksek potasyum içeriği sayesinde kalp koruyucu etkiye sahiptir. Kalp atış hızının düzenlenmesine yardımcı olur. İçeriğindeki potasyum kalp kaslarını besler.

96 adet stokta

Açıklama

Gün Kurusunun Lezzet Dolu Dünyasına Yolculuk

Diyetlerin vazgeçilmezi, tatlı krizlerinin çözümü gün kurusu kayısı diyetisyenler kadar tüketiciler arasında da popüler sayılır. Lezzeti, organik özelliği, çantada kolay taşınabilir olması ve kısa sürede şeker krizlerini ortadan kaldırması açısından beğeni kazanan gün kurusu besin değerleri ile de fark yaratmaktadır.

Lezzetiyle tatlılarda kullanılan, çiğ olarak da tüketilebilen gün kurusu, bizleri her öğünde lezzet dolu bir yolculuğa davet eder. Adını doğal kurutulma işleminden alan gün kurusunun faydaları da normal kayısıdan daha çok tercih edilmesine nedendir. Gün kurusu, hem sağlıklı hem de lezzetli yiyecekleri mutfağında ağırlayanların gözdesidir.

Gün Kurusu Nedir?

Gün kurusu rengi ile sıradan kayısıdan ayrılır. Sarı kayısının aksine organik olan kuru meyve, kükürtlenmeden güneşte kurutulur. Asya kökenli olan meyve, sıcak iklimlerde yetişir. Yunanlılar tarafından Avrupa sınırlarına getirilen gün kurusu çekirdeği, Anadolu’da da sık sık ekilir.

Taze kayısı üretiminde Türkiye dünyada birinci sıradadır, bol üretim nedeniyle kayısı çeşitleri de ülkemizde bol bol bulunur, gün kurusu fiyatları uygundur ve her çeşidi sıklıkla tüketilir. Güneşin altın yumurtası olarak tanımlanan kayısı, şeftali ve nektarin ile aynı soy ailesine aittir.

Gün Kurusu Kayısı Nasıl Yapılır?

Organik gün kurusu kayısı yapılırken hiçbir kimyasal kullanılmaz. Doğal olarak dalından toplanan taze kayısılar güzelce yıkanarak kurulanır. Ardından düz bir zeminde, çarşaf veya bez üzerine yan yana dizilen meyveler kendiliğinden kurumaya bırakılır. Bahçede, damda veya balkonda kurutulabilen kayısıların, aralıkla dizilmesi önerilir. Eğer büyük bir alanınız yoksa, güneş alan bir masa üzerinde de kurutma yapabilirsiniz.

Gün kurusu ile kayısı arasındaki fark kurutma esnasındaki işlemde oluşur. Normal kayısılar hızla kurumaları ve açık sarı renklerini muhafaza etmeleri için kükürtlenerek kurutulur. Kükürt, kayısının böceklenmesini de önleyerek raf ömrünü uzatır. Kükürtlenmeyen organik kayısıların ise 2-3 gün kadar güneş altında bırakılmasının ardından çekirdekleri ayıklanır. Ardından kayısılar yeniden kurumaya bırakılır. Sineklenme durumunda kayısıların üstü ince bir tülbentle örtülebilir. Kayısıları ara sıra ters yüz ederek her yerinin eşit oranda kurumasını sağlayabilirsiniz.

Ortalama 1 hafta sonunda koyu sarı, kahverengi renginde, sert halde kurumuş kayısılar elde edilir. Ev tipi kurutma işlemlerinde, sererek gün ışığında kurutma yerine taze meyvelere 10 – 12 saat kadar fırınlama da yapılabilir.

Gün Kurusu Nasıl Saklanır?

Gün kurusunun faydası doğru saklama ile geçerlidir, bozulan kayısılar sindirimi düzenleyeceği yerde daha da bozulmasına neden olabilir. Doğru saklama koşullarını sağlamak meyveleri için nemden uzak tutmak gerekir. Kağıt havluya sarılarak saklama en doğru yöntemdir.

Kimi tüketiciler kayısıları gazeteye sararak da saklayabilir ancak gazetedeki kurşun ve diğer kimyasallar nedeniyle bu saklama yöntemi önerilmez. Boyasız kağıt havlulara sarılan gün kurularını cam kavanoz veya poşet içinde buzdolabında saklayabilirsiniz.

Eğer kuru meyveleri buzlukta saklayacaksanız meyvelerin tam olarak kuruduğundan emin olmanız gerekir. Ardından yan yana dizilerek kayısılar dondurulur, donduktan sonra ise bir poşete konarak yeniden buzlukta depolanır. Buzlukta gün kurusu meyveleri 1 yıla kadar güvenle saklanabilir.

Gün Kurusu Kalorisi ve Besin Değeri Nedir?

Gün kurusu kaç kalori en çok merak edilen sorular arasında yer alır. Diyet listelerinde başrol oynayan meyvenin tanesi ortalama 25 kcal enerji bulundurur.

Gün kurusu kilo aldırır mı? Elbette çok tüketilirse her yiyecek gibi gün kurusu da kilo aldırır. Ancak ara öğün olarak 3 adet gün kurusu yemek hem tok tutacak hem de az kalori ile açlığı bastırmanıza yardımcı olacaktır.

1 adet kuru gün kurusunda, 5.05 gram karbonhidrat, 0.06 gram yağ, 1.12 gram lif, 1.2 mg sodyum, 165.4 mg potasyum, 10 mg kalsiyum, 158.9 mg A vitamini ve 4.25 mg C vitamini ve 0.38 mg demir bulunur. Kuru kayısı kolesterol içermediği gibi zengin besin değeri ile de vücut direncini artırır.

 

Ek bilgi

Ağırlık 1000 g

İncelemeler

Henüz inceleme yapılmadı.

Sadece bu ürünü satın almış olan müşteriler yorum yapabilir.